9. Międzynarodowa Wystawa Plakatu Ekologicznego ZMIANY KLIMATU już jest dostępna dla zwiedzających! Zapraszamy do Galerii Mozaika w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie. Oficjalny finisaż zaplanowany jest na 8 lutego 2019 na godz. 18.00.

Na tegoroczną edycję napłynęło niemal 1400 plakatów, z czego do wystawy zakwalifikowano 112 plakatów. Prezentowane plakaty pochodzą z 29 państw. Są to: Argentyna, Białoruś, Brazylia, Chile, Chiny, Egipt, Ekwador, Francja, Hiszpania, Indonezja, Iran, Japonia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Macedonia, Meksyk, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy. Ekspozycję w galerii dopełnia 10 plakatów organizatorów.

Projekt „Ekoplakat” powstał w 2006 roku. Jego celem jest aktywizowanie środowisk odbiorców i twórców do propagowania poprzez komunikat wizualny, jakim jest plakat, zasad zrównoważonego rozwoju, ekologii i ochrony środowiska. Wystawa ma zasięg międzynarodowy, a swoje prace zgłaszają do niej zarówno profesjonaliści, jak i studenci z całego świata. Cztery lata temu wystawa przybrała formę konkursu, od tego czasu autor najlepszej pracy studenckiej otrzymuje Statuetkę im. Profesora Artura Starczewskiego. Jest również wręczana Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”, a także wyróżnienia honorowe. Każda edycja wystawy porusza inne zagadnienia z zakresu ekologii. Obecna dotyczy zmian klimatycznych. Jej zwiastun był prezentowany w trakcie Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie odbyła się konferencja, której tematem było prawo klimatyczne. Odwiedzających galerię „Mozaika” zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w wystawie poprzez udział w głosowaniu, w wyniku którego wyłoniony plakat otrzyma Nagrodę Publiczności.